Blog

szkło lakierowane czarne

Szkło lakierowane czarne

Szkło lakierowane czarne – matowe i błyszczące

Lakierowane szkło nadaje się do każdego typu pomieszczeń. Do tych bardzo małych i tych o dużej powierzchni. Do takich, które są mocno naświetlone i takich, do których wpada bardzo mało słońca. W zależności od rodzaju pomieszczenia można dobrać odpowiednią taflę szklaną, która będzie spełniała określoną rolę – rozświetlała otoczenie, pochłaniała promienie światła, zwiększała optycznie lub po prostu będzie miała funkcję dekoracyjną. Kolor czarny szkła jest barwą uniwersalną, która może wpasować się praktycznie w każde wnętrze.

Przykłady zastosowań szkła czarnego

Szkło lakierowane czarne wygląda niezwykle elegancko i gustownie, dlatego doskonale sprawdza się jako tafla na ścianie (na przykład w kuchni czy łazience), jako fronty szaf i szafek (kuchnia, łazienka, salon, gabinet, biuro), jako blaty o różnych kształtach do stołów, stolików, ław (zarówno w domu, jak i w firmie) oraz jako półki czy elementy drzwi i ścianek rozdzielających. Na zewnątrz bardzo dobrze wygląda jako balustrada na tarasie, balkonie oraz daszek szklany nad drzwiami. Szkło czarne na ścianie może takie służyć jako tablica magnetyczna i suchościeralna, która dzięki swojej praktyczności przyda się w wielu miejscach.

Parametry szkła lakierowanego czarnego

Największy rozmiar szkła lakierowanego czarnego to szyba o wielkości 321 na 255 cm. Jeśli tak duża jest potrzebna to jest ona specjalnie obrabiana. Jeśli mniejsza – jest przycinania do wybranej wielkości. Dolna granica zamówienia szkła to 10 na 10 cm, jednakże stół do rozkroju posiada możliwości docięcia nawet mniejszych kawałków. Kolejnym parametrem do wyboru jest grubość szkła – od 3 mm do 15 mm w zależności od zastosowania i późniejszego użytku szklanego produktu. Aby było ono bardziej trwałe poddawane jest hartowaniu – dzięki temu zmiany temperatur oraz uderzenia mechaniczne nie tak łatwo dadzą mu rady. Malowanie na kolor czarny metodą natryskową sprawia, iż odcień szkła będzie głęboki, wyrazisty a specjalnie zastosowana technika nie pozwoli korowi na wyblaknięcie. Kolor z palety RAL jest intensywny i pozwala na dokładne pokrycie szklanego elementu.

Produkcja szkła czarnego

Produkcja czarnej tafli szklanej odbywa się w zakładzie szklarskim oraz w lakierni. Najpierw wybrany rodzaj szkła: float, optiwhite, decormat nadaje się rozmiar i kształt określony przez zamówienie klienta. Jeśli jest potrzeba wycina się w nim otwory, np. potrzebne do późniejszego zamocowania szkła. Szkło jest szlifowane odpowiednio, fazowane, a następnie w lakierni malowane natryskowo na kolor czarny. Wybór rodzaju szkła niesie za sobą również jego dostosowanie do natężenia światła we wnętrzu: do małych i ciemnych lepiej nadaje się szkło lakierowane czarne błyszczące (które odbija światło), do dużych lub o sporej ilości światła dobrze jest wybrać szkło matowe, bez efektu odbijania promieni, a ich pochłaniania.