Blog

lakierowanie szkła hartowanego

Lakierowanie szkła hartowanego

Przycinanie i lakierowanie szkła hartowanego

Szkło hartowane jest rodzajem szkła płaskiego specjalnie obrobionym. Jego obróbka polega na hartowaniu – procesie podgrzania szkła do wysokiej temperatury a następnie szybkiego jego schłodzenia. Taki zabieg, wykonywany w zakładzie szklarskim, sprawia, że jest to szkło bezpieczne i wytrzymałe. Jego odporność na naprężenia mechaniczne oraz termiczne jest znacznie wyższa od zwykłego szkła płaskiego. Dodatkowo, gdyż już pęka, rozbija się na bardzo drobne kawałki mające nieostre krawędzie, dzięki czemu jest bezpieczna dla znajdujących się w jej pobliżu osób.

Obróbka szkła hartowanego

Bezpieczną obróbką szkła hartowanego zajmują się specjaliści w zakładzie szklarskim. Prowadzone w nim procesy realizacji zamówienia na takim szkle obejmują:

  • cięcie na wymiar według projektu własnego klienta,
  • szlifowanie szkła,
  • fazowanie szkła,
  • nadawanie szkłu odpowiedniego kształtu,
  • wycinanie otworów w szkle,
  • lakierowanie szkła metodą natryskową,
  • suszenie szkła.

Wykorzystywane przy takiej obróbce specjalistyczne sprzęty, tj. maszyna CNC oraz stół do rozkroju pozwalają na dokładne zabiegi na szkle zgodne z indywidualnymi zamówieniami klientów. Dzięki temu wszystkiemu klient szybko otrzyma swoje zamówienie, a tafla szklana będzie bardzo bezpieczna i wytrzymała. Lakierowanie szkła hartowanego jest następnym etapem w procesie obróbki.

Dokładne lakierowanie szkła hartowanego

Po obróbce szkła hartowanego przychodzi kolej na jego lakierowanie. Po pierwsze: wykorzystywane są odpowiednie wzorniki barw. Jest ich sporo, gdyż do wyboru klient ma kolory z palety RAL oraz NCS. Jeśli byłoby ich jednak za mało, lakiernia umożliwia mieszanie barw z dostępnych kolorów i tworzenie nowych odcieni. Tak spersonalizowany kolor w formie profesjonalnego lakieru jest metodą natryskową nakładany na szklaną taflę. Następnie jest ona odpowiednio suszona, dzięki czemu w późniejszym użytkowaniu jest niezmywalna, ciężko zarysować powierzchnię oraz nie blaknie ona od nadmiaru światła. Trwałość szkła, jako elementu użytkowego i dekoracyjnego w domu lub w firmie pozwala na jego długoletnie wykorzystanie. W zależności od tego czy klient potrzebuje szkła z efektem odbicia lustrzanego czy bez refleksu – jego i drugie jest możliwe do wykonania.

Jak można przycinać hartowane szkło?

Z tafli szklanej o wymiarach 3,21 m na 2,55 m można wycinać różnorodne kształty. W zakładzie szklarskim wykorzystywany jest do tego stół do rozkroju. Klient może wysłać rysunek CAD swojego kształtu w formacie dxf, które to zamówienie zostanie szybko zrealizowane. Nie tylko będą to proste kształty geometryczne, ale także bardziej wyszukane. Dzięki czemu odpowiednie przycinanie a następnie lakierowanie szkła hartowanego na dowolny kolor, pozwoli nadać zamówieniu bardzo indywidualny charakter. Możliwe, dzięki maszynie CNC, nadawanie kaskadowych kształtów krawędzi dodatkowo wizualnie ubogaca kształt. Istotna jest także możliwość wyboru grubości zamówionego szkła – od 3 do 15 mm.